Щоб лани широкополі, і Дніпро, і кручі

2020-05-22

/Files/images/Шевченко.jpg

У читальному залі центральної міської бібліотеки оформлена виставка «Тарас Шевченко: доля, муза, слава», одна зі сторінок якої присвячена 159-ій річниці перепоховання поета.

У день смерті Тараса Шевченка його друзі художник Григорій Честахівський, брати-літератори Михайло та Олександр Лазаревські вирішили, відповідно до волі поета, поховати його в Україні, адже про це він просив у «Заповіті». І передсмертними словами 47-річного Тараса були: «До Канева…».Після того, як 58 днів прах Шевченка перебував у Петербурзі, його домовину за клопотанням Михайла Лазаревського було перевезено в Україну. Труну спочатку привезли до Києва, де з небіжчиком могли попрощатися усі охочі. З Києва 20 травня 1861 року останки Кобзаря на пароплаві "Кременчук" перевезли до Канева. Дві доби домовина перебувала в Успенському соборі, а 22 травня, після відслуженої в церкві панахиди, прах віднесли на Чернечу гору.Влітку 1884 року на Тарасовій горі збудували перший народний музей – "Тарасову світлицю", а на могилі встановили чавунний пам’ятник-хрест за проектом В. Сичугова. У серпні 1925 року було створено Канівський державний музей-заповідник "Могила Т. Г. Шевченка"; бронзовий монумент поетові споруджено у 1939 році.Для українського народу Шевченко є дорогим і потрібним – тому день його перепоховання відзначається по всій Україні.«Спи Тарасе, тихо-тихо, поки Бог розбудить. Твого слова в Україні повік не забудуть».